Реформа харчування

З 1 січня 2022 року в Україні запрацювала

реформа шкільного харчування.

Основний девіз

«Реформа харчування – це фундамент здорової української нації в майбутньому».

Оновлено шкільне меню.

Меню  чотиритижневе для різних сезонів (осіннє, зимове, весняне і літнє). Це дозволяє урізноманітнити дитячий раціон.

Наприклад, восени діти будуть більше їсти фруктів та овочів – сливи, груші, кавуни і дині, баклажани, свіжі огірки та помідори. Щодо зими і весни, то там можна використовувати мандарини, апельсини тощо.

Ковбаси, паштети та сосиски замінять стравами з риби та м’яса. Буде більше овочів, зокрема бобових, більше фруктів, кисломолочної продукції. Водночас "швидкі перекуси" замінять, до прикладу, на горіхи, сухофрукти та злакові батончики, які не міститимуть багато цукру.

Оновлене меню для шкільних їдалень складається зі 160 страв з обмеженим вмістом солі, цукру, жирів рослинного і тваринного походження і субпродуктів. Натомість збільшено кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, свіжих овочів і фруктів.

Усі шкільні заклади з 1 січня 2022 року зобов’язані:

• зменшити кількість цукру у 2-2,5 рази – до 7,5 г на один прийом їжі;
  • збільшити кількість фруктів до 100 г на один прийом їжі;
  • зменшити кількість хліба на 1 прийом їжі з 60-80 г до 30-50 г;
  • збільшити кількість м’яса птиці так, щоб протягом п’ятиденного робочого тижня при одноразовому харчуванні забезпечити дві порції м’яса по 70 г, 100 г або 120 г кожна, залежно від віку дітей;
  • збільшити кількість молочних продуктів при формуванні меню.

При цьому близько 75% продуктів у їдальнях мають бути рослинного походження. Картоплю як окрему страву можна пропонувати не більше ніж двічі на тиждень. Заборонено відварювати овочі для приготування салатів наступного дня, а салати треба заправляти безпосередньо перед видачею.

Під час формування меню  віддається перевага продуктам із вищим вмістом харчових волокон (наприклад, гречці замість рису);

цільнозерновим хлібобулочним виробам із високим вмістом клітковини з додаванням висівок і насіння;

м’ясні страви  якомога частіше комбінуються з овочевими гарнірами або салатами.

Насичені жири у стравах не повинні становити більше ніж 10% від загальної кількості калорій.

Заборонили подавати у школах плавлений сир. Сіль використовувати дозволили лише йодовану і лише під час приготування їжі.

Також заборонили використовувати соуси та майонези (крім кетчупу), а питна вода, як повідомляється, має бути доступною під час їжі в обов’язковому порядку.

Сік пропонувати можна в обмеженій кількості, в ньому не повинно бути цукру та підсолоджувачів.

Шкільним буфетам заборонили подавати солодкі хлібобулочні вироби, продукти з високим вмістом консервантів, ароматизаторів та барвників, а також рибні та м’ясні продукти промислового та кулінарного виробництва.

Крім того, заборонили непастеризовані молочні продукти та соки, гриби та каву.

Про зміни та сучасні тенденції в організації харчування у школах можна дізнатися на платформі  « ЗнаЇМО»   https://znaimo.gov.ua/